Translations of this page?:

Saulės laikrodis

Lietuvos progresyviojo roko grupė, įkurta 1976 m. Gintauto Rakausko (bosinė gitara) ir Giedriaus Kubiliaus (gitara). Oficialus Lietuvos nacionalinės filharmonijos ansamblis.

Istorija

1976 m. G. Rakauskui ir G. Kubiliui įstojus į Vilniaus inžinerinį statybos institutą, prie jų prisijungė klavišininkas Robertas Griškevičius, būgnininkas Gintautas Baltrukaitis ir vokalistas bei gitaristas Romas Klimčiauskas. Iš pradžių grupė neturėjo pavadinimo ir grojo įvairiuose studentų šokių vakaruose. Vėliau vadinosi „VISI roko grupe“. 1980 m. tapo roko festivalio „Opus“ laureatais. Tų pačių metų vasarą grupę paliko G. Baltrukaitis, tačiau prisijungė nauji nariai: klavišininkas Vaclovas Augustinas, būgnininkas Valerijus Perfiljevas, violončelininkas Algis Straižys. G. Kubiliaus siūlymu komanda pasivadino „Saulės laikrodžiu“.

1981 m., su saksofonistu Viktoru Voronovu pristatę specialią programą, tapo etatiniu Lietuvos valstybinės filharmonijos ansambliu. Kurį laiką atlikinėjo vien tik instrumentines programas, o vėl vokalinę, „Lauke ir viduj“, paruošė 1983 m. Pagal šią programą tais pačiais metais buvo įrašinėjama plokštelė, kuri taip ir nebuvo išleista. Filharmonijos paliepimu grupė privalėjo į programas įtraukti kompozitorių Antano Rekašiaus, Osvaldo Balakausko ir Broniaus Kutavičiaus kūrinius.

1984 m. kolektyvas paruošė vien tik savos kūrybos, kurioje didelį dėmesį skyrė vientisumo paieškoms ir tekstams. Dėl šių tekstų jie buvo apkaltinti nihilizmu, pesimizmu ir subjektyvizmu, o rugpjūčio 14 d. Juodkrantėje įvykusi perklausa buvo paskutinis grupės pasirodymas istorijoje. To paties mėnesio pabaigoje planuotas didelis koncertas Palangoje valdžios buvo uždraustas neatsižvelgiant net į tai, kad buvo parduoti visi bilietai. „Saulės laikrodis“ neteko filharmonijos prieglobsčio ir iširo.

Rokas Radzevičius „Lietuvos roko pionieriai 1965–1984“.

1981m. rugpjūčio 13d. „Saulės laikrodis“(VISI rock grupė) dalyvavo Palangos vasaros koncertų salėje - estradinės muzikos festivalyje - „Baltijos jaunystė“

1982m. rugpjūčio 20d. „Saulės laikrodis“(LTSR valstybinės filharmonijos instrumentinis rock muzikos ansamblis) dalyvavo Palangos vasaros koncertų salėje - estradinės muzikos festivalyje - „Baltijos jaunystė“programa „Miesto novelės“

1983m. rugpjūčio 18d. „Saulės laikrodis“(LTSR valstybinės filharmonijos instrumentinis rock muzikos ansamblis) dalyvavo Palangos vasaros koncertų salėje - estradinės muzikos festivalyje - „Baltijos jaunystė“ - programa „Lauke ir viduj“


Toliau - pagal to meto užrašus parašyta Giedriaus Kubiliaus

„Saulės laikrodis“ (1980-1984)

„Saulės laikrodis“ – Lietuvos progresyviojo roko grupė, įkurta 1980 m. Anksčiau buvusios VISI rok grupės tęsinys. Oficialus Lietuvos nacionalinės filharmonijos ansamblis 1981-1984 m.

Trumpa chronologija

VISI rok grupė (1979-1980)

Gintautas Rakauskas ir Giedrius Kubilius pradėjo groti roką paskutinėse mokyklos klasėse. 1976 m. abu įstojo į Vilniaus inžinerinį statybos institutą (VISI), kur toliau grojo įvairiuose studentų renginiuose, grupė neturėjo pastovaus sąstato ir pavadinimo. 1979 m. prie jų prisijungė klavišininkas Robertas Griškevičius, būgnininkas Gintautas Baltrukaitis ir vokalistas Romas Klimčiauskas. Pasivadinę „VISI rok grupe“, muzikantai vasarą sėkmingai koncertavo studentų statybos būriams. Be vakarietiškų koverių buvo atlikti ir pirmi savos kūrybos kūriniai. Vėliau buvo grojama studentiškai publikai, dalyvauta festivalyje „Filologijos ruduo-79“. 1980 m. pavasarį grupė tapo festivalio „Opus-80“ laureatais, grojo festivalyje „Tartu rock - 80“ Estijoje. Vasarą įvyko didelės permainos – grupę paliko G. Baltrukaitis, neliko vokalistų, buvo nuspręsta groti instrumentinę muziką.

VISI rok grupė: • Gintautas Rakauskas – bosinė gitara, vokalas • Giedrius Kubilius – gitara • Robertas Griškevičius – klavišiniai • Romas Klimčiauskas – vokalas, akustinė gitara • Gintautas Baltrukaitis – būgnai • Gintaras Vyšniauskas - vokalas

„Saulės laikrodis“, kamerinis simforokas (1980-1981)

G. Kubiliui pasiūlius, grupė pasivadino „Saulės laikrodžiu“. Prisijungė nauji nariai: klavišininkas kompozitorius Vaclovas Augustinas, būgnininkas Valerijus Perfiljevas, violončelininkas Algis Straižys, buvo panaudotas kamerinio simforoko terminas, kaip tuo metu apibūdinantis grupės grojamą stilių. Vėliau roko dalis grupės muzikoje vis didėjo. 1980 m. rugsėjo 11 d. „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos salėje įvyko pirmasis „Saulės laikrodžio“ koncertas, kurį sudarė vien savos kūrybos instrumentiniai kūriniai, neužilgo buvo padarytas vaizdo įrašas Lietuvos televizijos studijoje, kurį vėliau rodė per TV. Spalį grupė tapo festivalio „Gintarinė triūba - 80“ laureatais. 1981 m. rugpjūtį SL dalyvavo tuo meto svarbiausiame oficialiame festivalyje „Baltijos jaunystė-81“ Palangoje, rudenį – dideliuose renginiuose Vilniaus sporto rūmuose, o festivalyje „AZISI-81“ Baku, Azerbaidžane tapo laureatais.

Valstybinė filharmonija 1981-1984

Pačioje 1981 m. pabaigoje , filharnonijos atstovams pasiūlius, SL pristatė specialią programą kartu su saksofonistu Viktoru Voronovu ir tapo etatiniu Lietuvos valstybinės filharmonijos ansambliu. 1982 m. pradžioje buvo grojama pilnų dviejų dalių instrumentinė programa, sudaryta iš grupės narių, V. Voronovo ir kitų kompozitorių kūrinių. Po pasirodymų maratono jungtiniuose filharmonijos renginiuose „Pavasario ritmai-82“ didžiuosiuose Lietuvos miestuose su saksofonistu Viktoru Voronovu buvo išsiskirta. „Saulės laikrodžio“ muzikantams, jų nustebimui, buvo pasiūlyta likti Filharmonijoje.

Su patobulinta SL narių kūrybos instrumentine programa grupė koncertavo Lietuvoje. Buvo naudojamas novatoriškas apšvietimas, lazeris, fonogramos, dalyvauta festivalyje „Baltijos jaunystė-82“, Maskvos Estrados teatre bendrame Lietuvos atlikėjų koncerte „Nuo gintarinės Baltijos“, koncertuose „Rudens paradas-82“, Vilniaus sporto rūmuose sugrota vienos dalies instrumentinė programa „Miesto novelės“ su skaidrėmis ir fonogramomis, kur pirmą kartą buvo pabandyta sujungti kūrinius į vaizdo ir garso visumą. 1983 m. kovą įvyko „Saulės laikrodžio“ ir berniukų choro „Ąžuoliukas“ koncertas „Mamytei“ Filharmonijos salėje, kur pirmą kartą roko grupė grojo kartu su 120-čia choristų (mažiausi 5-6 m. amžiaus).

1983 m. buvo paruošta programa „Lauke ir viduj“, su vokalu ir savos kūrybos tekstais. Nors pirmosios filharmonijos atstovų reakcijos buvo labai neigiamos, su vokalu buvo grojama ir „Pavasario ritmuose-83“. Vėliau programa buvo įvertinta palankiau, su ja buvo koncertuojama, dalyvauta festivalyje „Baltijos jaunystė-83“. Rudenį buvo įrašyta plokštelė „Lauke ir viduj“, kuri išleista nebuvo. Plokštelės įrašuose dalyvavo smuikininkas Raimundas Butvila, Čiurlionio kvarteto bei Lietuvos kamerinio orkestro muzikantai.

1983 m. pabaigoje į programą buvo liepta įtraukti prodesionalių kompozitorių kūrinius. Grupės pasirinkta progresyvi A. Rekašiaus, O, Balakausko ir B, Kutavičiaus kūryba irgi nelabai atitiko Filharmonijos lūkesčius. Su programa – kurios pirmą dalį sudarė šiuolaikinių kompozitorių instrumentinė muzika, o antrąją – „Lauke ir viduj“ rokas su vokalu – grupė buvo siunčiama koncertuoti mažuose miesteliuose ir kolūkiuose. Pagal ciklą „Grojame žemdirbiams“…

Filharmonijos atstovai svarstė galimybę perkelti grupę į kamerinio ansamblio kategoriją, programą sudarant vien iš profesionalių kompozitorių kūrinių. Grupės nariai A. Rekašiaus, O, Balakausko ir B, Kutavičiaus kūrybą papildė keliais avangardistiniais kūriniais, scenoje buvo skaitomi Dž. Džoiso tekstai. Vienintelė šios programos perklausa Filhamonijos salėje 1983.03.14 tapo paskutiniu viešu „Saulės laikrodžio“ pasirodymu. Į kamerinę kategoriją nepervedė.

„Trapus žaislų pasaulis“

Buvo suteikta galimybė patiems paruošti programą festivaliui „Baltijos jaunystė“. Vientiso siužeto dviejų dalių programa „Trapus žaislų pasaulis“ (G. Kubiliaus tekstai, V. Augustino muzika) nuskambėjo vienintelį kartą perklausoje Juodkrantėje 1983.08.14, ją išgirdo praktiškai tik komisijos nariai, kurių didžioji dalis buvo atvykę nutraukti grupės veiklos. Programa buvo uždrausta, nors jau buvo parduoti visi bilietai Palangos vasaros koncertų estradoje. Gausybė į Palangą atvežto apšvietimo, scenografijai skirtos didelės Lėlių teatro lėlės liko nepanaudotos. Ant estrados kasų pakabintame skelbime buvo rašoma, kad „koncertas neįvyks dėl techninių kliūčių“, o po kelių savaičių „Komjaunimo tiesoje“ buvo rašoma kad SL dainų ciklas „…propaguoja svetimas mums nihilistines nuotaikas…“ Dar po poros mėnesių Filharnmonijoje dirbę iš darbo atleisti atlikėjai atgavo darbo knygeles su nutrūkusiu darbo stažu. Grupė iširo.

Pagrindinė sudėtis:

• Gintautas Rakauskas – bosinė gitara, vokalas • Giedrius Kubilius – gitara • Robertas Griškevičius – klavišiniai • Valerijus Perfiljevas – būgnai {iki 1982.XI) • Vaclovas Augustinas – klavišiniai, vokalas

• Norvydas Birulis – apšvietimas, lazerio efektai • Gintaustas Muraška – apšvietimas • Algimantas Bajoras – garso operatorius

Taip pat grojo:

• Algis Straižys – violončelė (1980) • Viktoras Voronovas - saksofonas (1981.XI–1982.V) • Nikolaj Bergunc - būgnai (1983.III) • Robertas Vilčinskas – būgnai (1983.V–1983.XI) • Viačeslavas Kononovas – būgnai (1984) • Dalius Naujokaitis – būgnai (1983.XII) • Romas Čiurlionis – vokalas, gitara, klavišiniai (1982)

SLsl-leidimas.jpg

Nariai

Paskutinė sudėtis:

Gintautas Rakauskas – bosinė gitara, vokalas;

Giedrius Kubilius – gitara;

Vaclovas Augustinas – klavišiniai, vokalas;

Robertas Griškevičius – klavišiniai;

Robertas Vilčinskas – būgnai.

Buvę:

Gintautas Baltrukaitis – būgnai;

Romas Klimčiauskas – vokalas, gitara;

Valerijus Perfiljevas – būgnai;

Algis Straižys – violončelė;

Romas Čiurlionis – vokalas, gitara, klavišiniai;

Viačeslavas Kononovas – būgnai;

Viktoras Voronovas - saksofonas;

Dalius Naujokaitis – būgnai;

Vadimas Volkovas - gitara;

Kolia Berguns - būgnai;

Norvydas Birulis - šviesos dailininkas, lazeriniai efektai;

Šarūnas Vilčinskas - garso režisierius.

Diskografija

Lauke ir viduj (1994 m.)

  1. Prie kiekvienų durų
  2. Aš suskaičiavau namus
  3. Rūkas niekad nesibaigs
  4. Smėlio pilis
  5. Kelionė
  6. Rugpjūčio šviesa
  7. Munduro triumfas
  8. Klaupiuosi prieš tave

Koncertas 2010.11.06

You could leave a comment if you were logged in.
saules_laikrodis.txt · Keista: 2017/04/20 13:00 vartotojo gintautas
 
Jei nenurodyta kitaip, šio wiki turinys ginamas tokia licencija: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki