User Tools

Site Tools


saules_laikrodis

Saulės laikrodis

Lietuvos progresyviojo roko grupė, įkurta 1976 m. Gintauto Rakausko (bosinė gitara) ir Giedriaus Kubiliaus (gitara). Oficialus Lietuvos nacionalinės filharmonijos ansamblis (1982-1984).

1982_sl_filharmonijoje.jpg

saules_laikrodis.jpg

Istorija

1976 m. Gintautui Rakauskui (bosinė gitara), Giedriui Kubiliui (gitara) ir Valerijui Čikiliovui (būgnai) įstojus į Vilniaus inžinerinį statybos institutą, buvo sukurta Statybos ekonomikos fakulteto roko grupė. Repeticijos vykdavo Saulėtekio g. studentų bendrabučio salėje. Grupė grodavo fakulteto šokiuose, taip pat buvo pakviesta koncertui į Anykščių kultūros rūmus. 1977 m. prie jų prisijungė klavišininkas Robertas Griškevičius, būgnininkas Gintautas Baltrukaitis ir vokalistas bei gitaristas Romas Klimčiauskas. Iš pradžių grupė neturėjo pavadinimo ir grojo įvairiuose studentų šokių vakaruose. Vėliau vadinosi „VISI roko grupe“. 1980 m. tapo roko festivalio „Opus“ laureatais. Tų pačių metų vasarą grupę paliko G. Baltrukaitis, tačiau prisijungė nauji nariai: klavišininkas Vaclovas Augustinas, būgnininkas Valerijus Perfiljevas, violončelininkas Algis Straižys. G. Kubiliaus siūlymu komanda pasivadino „Saulės laikrodžiu“.

1981 m., su saksofonistu Viktoru Voronovu pristatę specialią programą, tapo etatiniu Lietuvos valstybinės filharmonijos ansambliu. Kurį laiką atlikinėjo vien tik instrumentines programas, o vėl vokalinę, „Lauke ir viduj“, paruošė 1983 m. Pagal šią programą tais pačiais metais buvo įrašinėjama plokštelė, kuri taip ir nebuvo išleista. Filharmonijos paliepimu grupė privalėjo į programas įtraukti kompozitorių Antano Rekašiaus, Osvaldo Balakausko ir Broniaus Kutavičiaus kūrinius.

1984 m. kolektyvas paruošė vien tik savos kūrybos, kurioje didelį dėmesį skyrė vientisumo paieškoms ir tekstams. Dėl šių tekstų jie buvo apkaltinti nihilizmu, pesimizmu ir subjektyvizmu, o rugpjūčio 14 d. Juodkrantėje įvykusi perklausa buvo paskutinis grupės pasirodymas istorijoje. To paties mėnesio pabaigoje planuotas didelis koncertas Palangoje valdžios buvo uždraustas neatsižvelgiant net į tai, kad buvo parduoti visi bilietai. „Saulės laikrodis“ neteko filharmonijos prieglobsčio ir iširo.

Rokas Radzevičius „Lietuvos roko pionieriai 1965–1984“.

Vaclovas Augustinas, interviu 2011 m. Bernardinai :

“Maždaug 1980–1984 m., prieš pat „Antį“, „Saulės laikrodis“ natūraliai išaugo iš mano „gitarinės“ paauglystės. Tai buvo progresyviojo, intelektualiojo roko grupė –­ mišrus metras, kvartinės harmonijos, ne vien trys tonacinės funkcijos. To meto Lietuvoje tai buvo naujas reiškinys. Kaip akademinis muzikantas, norėjau sulaužyti standartinį roką visaip jį modifikuodamas. Grupė gyvavo gražiai, su savo sėkmių ir nesėkmių istorijomis. Kurį laiką „Saulės laikrodis“ buvo etatinis Valstybinės filharmonijos ansamblis. Važinėdavome po rajonus, grodavome savo intelektualius „gabalus“. Nakas buvo vienas iš aktyviausių gerbėjų. Vienu metu grojome net mūsų akademinių avangardo kūrėjų Antano Rekašiaus, Osvaldo Balakausko ir Broniaus Kutavičiaus kūrinių aranžuotes! Gera buvo! Tik paskui mus numarino to meto Filharmonijos direktorius Rimvydas Žigaitis. Sukūrėme stambios formos kūrinį, panašų į „Pink Floyd“ „Sieną“ – ji buvo ką tik pasirodžiusi, visi nuo jos kvaitome ir kilo ambicijų sukurti lietuvišką variantą. Gitaristas Giedrius Kubilius parašė visą tekstą, aš – beveik visą muziką, kai kuriuos „gabalus“ – bosininkas Gintautas Rakauskas. Išėjo, man atrodo, neblogai. Kaip ir visi to meto artistai, Filharmonijos meno tarybai privalėjome surengti peržiūrą. Darbams baigti mėnesį stovyklavome Juodkrantėje. Ten iškilmingai atvažiavo komisija, vadovaujama Žigaičio. Viską pagrojome, ir buvo nuspręsta, kad mūsų jaunimui netinka šis „buržuazinis pesimizmas“, ideologiškai netinkama ir muzika, ir tekstas, tad to leisti negalima. Ir kad mūsų grupės veiklą apskritai reikia sustabdyti. Taigi iš Filharmonijos buvome išmesti, nusviro rankos, išsiskirstėme.”

Giedrius Kubilius, interviu 2011 m. Bernardinai :

“Bet mūsų koncertų klausydavo. Kol vieną kartą „išvaikė“. Tai įvyko 1984 m. rugpjūčio 16 d. Juodkrantėje vyko mūsų programos perklausa, į kurią atvažiavo „duobkasiai“ – komisija, kuri spręsdavo, ar repertuaras tinka, ar ne. Galima sakyti, mūsų likimas buvo aiškus iš anksto, nes antrojoje perklausos dalyje jie jau skaitė laikraščius, kai grojom… Netgi specialiai tam reikalui buvo atvežę kažkokį Leningrado lengvosios muzikos orkestro dirigentą. Atsimenu, mus iš komisijos palaikė tik Vytautas Kernagis ir kompozitorius Gracijus Pauga. O tuo metu jau buvo išpirkti visi bilietai į „Saulės laikrodžio“ koncertą Palangos vasaros estradoje. Buvo atvežtas visas, kiek įmanoma, scenos apšvietimas iš Lietuvos. Tačiau komisija nusprendė, kad mūsų stilius yra „nihilistinis, pesimistinis ir subjektyvus“. ..Manau, pretekstas buvo dainų tekstai. Bet ir be jų niekas nebūtų pasikeitę.”

sl-1984-straipsnis.jpg

1981m. rugpjūčio 13d. “Saulės laikrodis”(kaip VISI rock grupė) dalyvavo Palangos vasaros koncertų salėje - estradinės muzikos festivalyje - “Baltijos jaunystė”

1982m. rugpjūčio 20d. “Saulės laikrodis”(kaip LTSR valstybinės filharmonijos rock grupė) dalyvavo Palangos vasaros koncertų salėje - estradinės muzikos festivalyje - “Baltijos jaunystė”programa “Miesto novelės”

1983m. rugpjūčio 18d. “Saulės laikrodis”(kaip LTSR valstybinės filharmonijos instrumentinis rock muzikos ansamblis) dalyvavo Palangos vasaros koncertų salėje - estradinės muzikos festivalyje - “Baltijos jaunystė” - programa “Lauke ir viduj”

1984m.rubpjūčio 17d “Saulės laikrodis”(kaip rock grupė) programa “Trapus žaislų pasaulis” - pasirodymas atšauktas („Dėl techninių kliūčių „Saulės laikrodžio“ koncertas neįvyks“).

“Festivalio programa keitėsi. Prieš pat renginį žiuri dar kartą peržiūrėjusi filharmonijai priklausančių ansamblių „Saulės laikrodis” ir „Vilniaus aidai” programas konstatavo, kad grupės „Saulės laikrodis” parengtas dainų ciklas „labai žemo meninio lygio”, juo, neva „propaguojamos tarybinei visuomenei svetimos nihilistinės nuotaikos”, o ansamblio „Vilniaus aidai” programos meninis lygis „nebeatitinka šiandien profesionaliai estradai keliamų reikalavimų”. Žiuri priėmė sprendimą neleisti šiems kolektyvams pasirodyti festivalyje. Vietoj jų, festivalyje pasirodė jumoristas Juozas Zavaliauskas dviejų dalių humoro programoje, bei Palangos „Birutės” baro šou programos dalyviai - dainininkai Edmundas Kučinskas ir Laima Dunienė. Rugsėjo mėn. abu ansambliai buvo išformuoti, su jų nariais nutrauktos darbo sutartys.” - wikipedia.

SLsl-leidimas.jpg

sl-1983-r.jpgsl-1982-filh.jpg

Atsikūrimas

2010 m. grupė atsikūrė ir grojo VGTU absolventų kongrese Vilniaus „Siemens arenoje“. Sudėtis: Gintautas Rakauskas, Giedrius Kubilius, Vaclovas Augustinas ir Robertas Vilčinskas.

2016 m. grupė surengia keletą koncertų per metus, dalyvavo festivalyje PROGDAY.LT . Sudėtis: Gintautas Rakauskas, Robertas Vilčinskas ir Saulius Didžiulis.

2017 m. įrašytas ir išleistas naujas CD - Subliminal messages. Muzika - G. Rakauskas, V. Augustinas, tekstai - A. Daukša, D. Blažys.

Nariai

2017 - sudėtis:

Gintautas Rakauskas – gitara, bosinė gitara, vokalas;

Saulius Didžiulis – klavišiniai;

Robertas Vilčinskas – būgnai.

1983-1984 sudėtis:

Gintautas Rakauskas – bosinė gitara, vokalas;

Giedrius Kubilius – gitara;

Vaclovas Augustinas – klavišiniai, vokalas;

Robertas Griškevičius – klavišiniai;

Robertas Vilčinskas – būgnai.

1976-1982 sudėtis:

Valerijus Čikiliovas - būgnai;

Gintautas Rakauskas – bosinė gitara, vokalas;

Giedrius Kubilius – gitara;

Gintautas Baltrukaitis – būgnai;

Romas Klimčiauskas – vokalas, gitara;

Gintaras Vyšniauskas - vokalas,

Valerijus Perfiljevas – būgnai;

Algis Straižys – violončelė;

Romas Čiurlionis – vokalas, gitara, klavišiniai;

Viačeslavas Kononovas – būgnai;

Viktoras Voronovas - saksofonas;

Dalius Naujokaitis – būgnai;

Vadimas Volkovas - gitara;

Nokolai Beguns - būgnai;

Norvydas Birulis - šviesos dailininkas, lazeriniai efektai;

Gintautas Muraška - apšvietėjas,

Agis Bajoras - garso režisierius,

Šarūnas Vilčinskas - garso režisierius.

Diskografija

Lauke ir viduj (1983 m.)

 1. Prie kiekvienų durų
 2. Aš suskaičiavau namus
 3. Rūkas niekad nesibaigs
 4. Smėlio pilis
 5. Kelionė
 6. Rugpjūčio šviesa
 7. Munduro triumfas
 8. Klaupiuosi prieš tave

Subliminal messages (2017 m. CD, 2018 m. LP)

 1. Stream
 2. Against the Wind
 3. Holiday
 4. Train Station
 5. Garden inclosed
 6. Who are You
 7. In the Sky
 8. Ones and Zeros
 9. Metal Vegetation
 10. Time passed

Diskografija kitur:

Dainuoja Vikroras Malinauskas - 1983

1983 m. talkinant progresyvaus roko grupei “Saulės laikrodis” ir Laimio Vilkončiaus ansambliui įrašė pirmąjį solinį albumą, kuriam visas dainas sukūrė kompozitorius Viačeslavas Ganelinas.

Vytautas Babravičius Autostradoje "Vilnius-Kaunas" - 1984

Atlikėjai: Vytautas Babravičius, vokalas, gitara, lūpinė armonikėlė ; roko grupė “Saulės laikrodis” - Gintautas Rakauskas, bosinė gitara ; Giedrius Kubilius, solinė gitara ; Robertas Griškevičius, sintezatoriai, vargonai, fort. ; Viačeslavas Kononovas, mušamieji.

Ąžuoliukas*, Saulės Laikrodis ‎– Gimtinės Pasakos - 1985

dsc_5901-3_ok.jpg

Saulės Laikrodis 2017 (S.Didžiulis, G.Rakauskas,R.Vilčinskas)

Video linkai:

saules_laikrodis.txt · Last modified: 2024/02/09 12:41 by admin